רותם גרשון, עו"ד

דיני תעבורה
050-2266035

נהיגה בשכרות

050-2266035

מהירות מופרזת

050-2266035

תאונות דרכים

050-2266035

סירוב לבדיקה

שוטר שעצר נהג לבדיקת שכרות, יכול לדרוש מנהג שייבדק במכשיר הינשוף, ואין לשוטר כל צורך בהוכחה של חשד סביר כי הנהג נסע בשכרות.

סעיף 64ב(א1) לפקודת התעבורה קובע כי: "שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב או מממונה על הרכב, לתת לו דגימה של אויר הנשוף מפיו, לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז […]".

במידה ונהג שנעצר לבדיקת שכרות וסירב, חזקה עליו שנהג שיכור.

סעיף 64ד(א) לפקודה קובע כי: "סירב נוהג ברכב […] שבסעיף 64ב […] לתת דגימה […] לפי דרישת שוטר, יראו אותו כמי שעבר עבירה לפי סעיף 62(3) […]"

סעיף זה הינו תיקון לפקודת התעבורה משנת 2005, התיקון לפקודה קבע לעבירת הסירוב בבדיקת שכרות אותה רמת ענישה של מי שהוכח שנהג בשכרות, בהגדירו את מי שסירב להיבדק כמי שנוהג בשכרות, ובכך הפך את הסירוב להיבדק בשכרות ללא כדאי.

סירוב לבדיקת שכרות ייחשב ככזה, לא רק אם נהג סירב לבצע מדידה ולנשוף במכשיר הינשוף, אלא גם אם נהג נשף במכשיר הינשוף אך הכשיל את הבדיקה, כלומר לא נשף מספיק חזק ולא בהתאם להוראות השוטר.

טעויות נפוצות בעת סירוב לבדיקת שכרות:

"סירבתי לבדיקה בשכרות במכשיר הינשוף מהסיבה שרציתי להיבדק בבדיקת דם"

טעות בידי נהגים שסוברים כי יסרבו לבדיקת ינשוף אולם יסכימו לבדיקה אחרת, בדיקת דם או בדיקת רוק, ובכך יראו אותם ככאלה שלא סירבו לבדיקת שכרות.

נהג שסירב לבדיקת שכרות אין בידו האפשרות לבחור לבצע בדיקת שכרות אחרת. הסמכות להחליט באילו משלוש הבדיקות – נשיפה, דם או שתן – יש לבדוק את הנהג רכב נתונה לשוטר בלבד. הדבר משתמע בברור מסופה של תקנה 169ג(א) לתקנות התעבורה שבה נאמר ששוטר רשאי לדרוש את ביצוע כל בדיקות השכרות או רק את חלקן.

"סירבתי להיבדק בשכרות כי רציתי לפני הבדיקה להתייעץ עם עורך הדין שלי"

טעות בידי הנהגים לסבור כי יוכלו לסרב לבצע את בדיקת השכרות, בתואנה כי ירצו לפני בדיקת השכרות להיוועץ עם עורך דין, טענה כזו לא תעמוד בבית המשפט, והנהג שסירב להיבדק בבדיקת ינשוף ייחשב כשיכור.

הרציונל בכך כי רמת האלכוהול בגוף משתנה במהלך הזמן. ככל שחולף זמן רב יותר מרגע השתייה, יורדת רמת האלכוהול בגוף, ולכן יש צורך בביצוע בדיקת אלכוהול בסמוך עד כמה שניתן למועד הנהיגה.

לפיכך, כאשר נדרשת מנהג בדיקת נשיפה או דם, אין לאפשר עיכובים בביצוע בדיקת השכרות, ואין לנהג זכות לעכב ביצוע בדיקה בטרם יתייעץ עם עורך דין.

משרד עורך דין רותם גרשון  מתמחה בכל הקשור לעבירת הסירוב בבדיקת שכרות, ומבטיח את התוצאה הטובה ביותר בנסיבות העניין של כל תיק.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא תשלום התקשר  050-2266035

מחפש עורכת דין בתחום התעבורה? זקוק לייעוץ ראשוני בתחום התעבורה?
התקשר עוד היום לעורכת דין רותם גרשון מומחית בתחום התעבורה.

Share