רותם גרשון, עו"ד

דיני תעבורה
050-2266035

נהיגה בשכרות

050-2266035

מהירות מופרזת

050-2266035

תאונות דרכים

050-2266035

נהיגה בשכרות

משרדנו מתמחה בכתבי אישום המוגשים בגין נהיגה בשכרות.

נהיגה בשכרות הינה עבירה הנוגעת לכל אחד ואחד מאתנו, שכן רבות הפעמים כי הנהג ששותה איננו נהג ששותה באופן קבוע וסובל מבעיית שתייה, ואף על פי זאת נהגים רבים מוצאים עצמם מתמודדים עם כתב אישום של נהיגה בשכרות, למרות ששתו כמות לא גדולה נחשבים שיכורים על פי חוק. יתירה מזאת פעמים רבות משוכנע הנהג כי האלכוהול איננו משפיע עליו והוא כשיר לנהוג.

הכמות שנקבעה לשתיית אלכוהול ותחשה כנהיגה בשכרות נקבעה בתקנות  (ולא בחקיקה ראשית), היא כמות של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד בדוגמה של אויר נשוף, תקנה 169א. לתקנות התעבורה קובעת:

"המידה הקבועה" — ריכוז אלכוהול לפי אחד מאלה:

(1) חמישים מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם;

(2) ריכוז אלכוהול באוויר נשוף ברמה שוות ערך לריכוז האמור בפסקה (1), או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד בדוגמה של אויר נשוף שנעשתה בבדיקת נשיפה.

מידת רמת האלכוהול  שתחשב כנהיגה בשכרות שנאכפת לפי מדיניות התביעה המשטרתית הינה 290 מיקרוגרם אלכוהול, כולל 290 מיקרוגרם וכל תוצאה שמעליה.

בעבר, נקבע בפסק דין בתיק 11893/07 מ"י נ' עוזרי כי רף האכיפה בעבירות אלכוהול בבדיקת ינשוף יעמוד על 400 מ"ג ובכל תוצאה נמדדת יופחתו 20% בכפוף לכך שהתוצאה הסופית לא תפחת מ-320 מ"ג. הלכה זו נהפכה חזרה בבית משפט העליון, ורף האכיפה כיום עומד על 290 מק"ג.

מכשיר ינשוף הוא מכשיר אלקטרוני, המסוגל לקבוע את רמת האלכוהול בדמו של הנהג. בעת שתיית משקה חריף, האלכוהול נישא בדם, מגיע לחלקי הגוף וכן לריאות. האוויר אותו נושפים החוצה מעומק הריאות מכיל בתוכו חלקיקי אלכוהול, ולכן על ידי נשיפה עמוקה באמצעות פיה סטרילית, עובר האויר בצינורית לתא מדידה המצוי בתוך מכשיר, וכך מופקת תוצאת מדידה.

כאשר שוטר תנועה עוצר נהג לבדיקת שכרות, נעשות על ידו בדיקות נוספות, בנוסף לבדיקת מכשיר הינשוף: בדיקת נשיפון, וכן בדיקת מאפיינים. בדיקת נשיפון מצביעה על אינדיקציה כללית לקיומו של  אלכוהול בדם.

בדיקת מאפיינים היא בדיקה שמבוצעת לנהג המעוכב בכדי לבחון את שליטתו הקוגניטיבית. המבחן כולל פעולות פשוטות כגון, הליכה על קו, נגיעה עם היד באף, חזרה על פעולות אלו בעיניים עצומות ועוד.  חשיבותה של הבדיקה הינה רבה, שכן ניתן להרשיע אדם בנהיגה בשכרות גם ללא תוצאה תקינה במכשיר הינשוף, אלא לפי בדיקת מאפיינים בלבד!!.

נהג שנמצא שיכור הנוהג בשכרות  בהתאם למדידה במכשיר הינשוף ו/או בדיקת מאפיינים, בית המשפט ישית עליו עונש מינימום של פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים ימים, בנוסף לפסילה על תנאי, קנס, פעמים אף מאסר על תנאי. ענישה זו הינה חמורה, ויכולה להשפיע על חייו של אדם במידה רבה.

המשטרה נלחמת בחירוף נפש בעבירות נהיגה בשכרות. הענישה בגין עבירת  נהיגה בשכרות שנתפסת כעבירה חמורה, בצידה עונש של מינימום שנתיים פסילת רישיון הנהיגה.  כמו כן, קצין משטרה פוסל באופן מידי את רישיון הנהיגה ל – 30 יום, וגם משבית את הרכב עליו נהגת.

ענישה חמורה זו מצריכה הסתכלות מחודשת על עבירת הנהיגה בשכרות .

כיום, אחת הבעיות הקיימות בעבירת הנהיגה בשכרות, היא שענישה של נהג  ששתה כמות גבוהה של אלכוהול זהה לדינו של נהג ששתה כמות נמוכה יותר.

לכן, יש ליצור ענישה זהה לחומרת העבירה, כשם שקיים בעבירות תעבורתיות שונות.

הוצע תיקון לפקודת התעבורה ( תיקון 106 ) שמבקש לקבוע דירוג על פי רמת האלכוהול במקרה הקונקרטי, וזוהי לשון החוק המוצעת:

"כשבבדיקת דגימת נשיפה או דם (להלן – דגימות) נמצא בגופו של הנהג עד פי אחד וחצי מריכוז האלכוהול המותר, ואם מדובר בנהג שחל עליו ריכוז מותר מופחת לפי פסקה (3א) להגדרת "שיכור" בסעיף 64ב לפקודה, בגופו נמצא עד ריכוז האלכוהול המותר דרך כלל – עונש המינימום יהא פסילה מהחזיק ברשיון הנהיגה לשנה אחת".

ועד לתיקון החוק, המצב הוא שדינו של כל נהג שנמצא שיכור בכמות של מעל 290 מק"ג, ועד בכלל, הוא מינימום שנתיים פסילה של רישיון הנהיגה.

בשל ענישה זו מומלץ להיוועץ בשירותי עורך דין בכל הנוגע בעבירת השכרות.

על חשיבות הייצוג בעבירת השכרות ציין השופט ציון קאפח בפס"ד של בית המשפט המחוזי: עמאש נגד מדינת ישראל, כי הוא מציע לנאשמים שלא מיוצגים בעבירת השכרות כי יקבלו יצוג משפטי בעבירות אלו.

"כאן המקום להעיר, על פי מיטב הבנתי כי יש להציע לנאשמים שאינם מיוצגים, כי יקבלו ייעוץ משפטי, נוכח העבירה והענישה המחמירה לצידה. אני עושה כן, משום שלא די בהודאת הנאשם. אפשר שבמסגרת בדיקת חומר הראיות, סנגור היה בודק גם את ההיבטים הטכניים הכרוכים במכשיר עצמו".

משדרנו פועל לבדיקה מקצועית של חומר הראיות בתיקי שכרות, וילווה אותך הנהג, הן בשלבי ניהול התיק, או יצירת הסדר טיעון מקל ככל שיהיה לאור הנסיבות המיוחדות הקיימות בכל תיק שכרות ומתמחה בבדיקה מקיפה ומקצועית בכל הנוגע לתיקי שכרות, מבטיח לתת שירות ראוי ומקצועי אשר יפחית את מידת הענישה הנהוגה בתיקי נהיגה בשכרות.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא תשלום התקשר  050-2266035

 

Share