רותם גרשון, עו"ד

דיני תעבורה
050-2266035

נהיגה בשכרות

050-2266035

מהירות מופרזת

050-2266035

תאונות דרכים

050-2266035

נהיגה בזמן פסילה

רוב העבירות בפקודת התעבורה הן עבירות של אחריות קפידה, כלומר אין צורך להוכיח ידיעה ממשית ו/או כל יסוד נפשי בביצוע העבירה.

נהיגה בזמן פסילה הינה אחת העבירות בפקודת התעבורה שיש להוכיח כי הנהג ידע על עצם הפסילה, ומכאן חומרתה. בתי המשפט רואים בחומרה רבה נהג שממשיך ונוהג ומזלזל בצו שיפוטי שמורה לנהג כי הוא פסול מלנהוג.

בפסק דין מדינת ישראל נגד אבו לבן, הדגיש בית המשפט את החומרה שיש בעבירה של נהיגה בזמן פסילה שעולה מהיסוד הנפשי המצטרף אליה, על כך נאמר:

"מכאן עולה כי, המחשבה הפלילית של הנוהג בזמן פסילה, אשר מתבטאת במודעות לטיב המעשה (הנהיגה) ולקיום הנסיבות (בעיקר לקיום הפסילה ותוקפה), היא הנותנת את המשמעות הפלילית לעבירה ומבטאת את היחס האנטי-חברתי החמור הדרוש להתהוותה".

ולכן לא בכדי קבע המחוקק בעבירה של נהיגה בזמן פסילה עונש מירבי של 3 שנות מאסר בצידה.

הנהג ידע או לא ידע על פסילת רישיון הנהיגה?

בתי המשפט, רשות הרישוי והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הן שלוש רשויות שיש בסמכותן להורות לנהג על פסילת רישיונו.

אופן מסירת ההודעה לנהג שרישיונו נפסל הינה סוגיה בעלת משקל בנושא זה.

בדצמבר 2009 התקבל תיקון לחוק, לעניין עבירה של נהיגה בזמן פסילה, חזקה של מסירת ההודעה על הפסילה לאחר 15 ימים ממשלוח ההודעה (אלא אם הנאשם הוכיח שלא קיבל את ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו, ולא עקב הימנעותו מלקבלה). תיקון זה התקבל בעקבות ביקורת בנוגע  למקרים של נהיגה בזמן פסילה שבהם לא הוכחה מסירת הודעת הפסילה לנהג – ולא היה אפשר להרשיע את הנהג בעבירת נהיגה בפסילה.

חובת ההפקדה

נהג שרישיונו נפסל על ידי בית המשפט, חייב להפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט. במקרים בהם רישיון הנהיגה אבד או נגנב, או אינו בתוקף. חייב הנהג להפקיד תצהיר במזכירות בית המשפט בצירוף דיווח על מצב רישיון הנהיגה ממשרד הרישוי.

נושא זה מהותי לעניין נהיגה בזמן פסילה, במידה ונקבע על ידי אחת מהרשויות כי הינך פסול מלנהוג, גם במידה ולא הפקדת את רישיון הנהיגה שלך הינך נחשב פסול מלנהוג!

ואולם, מניין הימים לא יתחיל להיספר עד שיופקד רישיון הנהיגה שלך.

משרד עורכי דין רותם גרשון  מתמחה בכל הנוגע לעבירות של נהיגה בזמן פסילה, במשרדנו תקבל ייעוץ מקצועי ויעיל בכל הנוגע לעבירות התעבורה, וכן בכל הנוגע לנהיגה בזמן פסילה.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא תשלום התקשר  050-2266035

 

מחפש עורכת דין תעבורה? 

זקוק לייעוץ ראשוני בתחום התעבורה?
התקשר עוד היום לעורכת דין רותם גרשון מומחית בתחום התעבורה.

Share