רותם גרשון, עו"ד

דיני תעבורה
050-2266035

נהיגה בשכרות

050-2266035

מהירות מופרזת

050-2266035

תאונות דרכים

050-2266035

בלתי מורשה

עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, הינה עבירה חמורה, לרוב הענישה בגינה היא עונש מאסר.

ס' 10 (א) לפקודת התעבורה שעניינו "איסור לנהוג בלי רישיון נהיגה", סעיף זה מתייחס למגוון אפשרויות, כלומר הן לנאשם שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה, הן לנאשם שהוציא רישיון נהיגה אולם תוקפו פקע וטרם עברו 6 חודשים מיום פקיעת תוקפו, או שעברו למעלה מ- 6 חודשים מיום פקיעת תוקפו, והן לנאשם שבידו רישיון נהיגה אך לא לסוג הרכב בו נתפס נוהג .

עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף הינה עבירה חמורה שבצידה עונש מאסר, ואולם, בתי המשפט להשתמש בסעיף  סעיף 40 ג לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 הקובע כי בית המשפט יקבע מתחם העונש ההולם למעשה העבירה תוך התחשבות בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה.

כלומר בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, סביר יהיה כי דינו של מי שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה לא יהיה כדין מי שרישיונו פקע וטרם עברו 6 חודשים. זאת ניתן ללמוד מפסיקה ענפה בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף.

מי שלא הוציא מעולם רישיון נהיגה, העונש כלפיו יהיה חמור יותר, הסיבה לכך טמונה בסכנה הגבוה יותר לציבור כולו הקיימת בנהג שלא מכיר את חוקי התנועה כלל. ובעניין זה יפים הם דבריה של כב' השופטת בן עמי בפס"ד עודה נ' מ"י "אין להקל ראש בסיכון הנובע מהעבירה של נהיגה ללא רשיון. אדם הנוהג מבלי שיש בידיו רישיון נהיגה כלל, לעתים רבות אינו בקיא בחוקי התנועה ובאופן הפעלת הרכב. בכל אלה יש כדי להוות סיכון ממשי ומיידי לכלל הציבור בכביש – נהגים אחרים, הולכי רגל ואף המערער עצמו"

לעומת זאת יכול להיות שיוטל עונש שונה על מי שרישיונו פקע לפני שנים רבות ולא מצליח לחדשו, המדובר בקבוצה של נהגים שאינם מצליחים לחדש את הרישיון עקב הגבלה בגין חובות למרכז לגביית קנסות, חובות להוצל"פ או מגבלות רפואיות וכדו'. נהגים אלה נמצאים במעגל הבלתי מורשים במשך שנים רבות ללא חידוש ונתפסים לא פעם בנהיגה ללא רישיון נהיגה תקף. בתי המשפט נוטים שלא להטיל עונש מאסר בפועל ולהסתפק ברכיבי ענישה אחרים. כך למשל, בפס"ד מ"י נ' זגורי אלעד, הורשע הנאשם בנהיגה בחמש מועדים שונים בהם נהג ללא רישיון נהיגה תקף. בית המשפט במקרה זה הסתפק ברכיבי ענישה שונים, מלבד עונש מאסר, את הסיבה להתחשבות בנהג ציינה כבוד השופטת בן עמי: "בענייננו, אל מול ריבוי העבירות בהן הורשע המשיב, כמו גם עברו התעבורתי המכביד הכולל 25 הרשעות בעבירות תעבורה,…עמדה העובדה כי אין מדובר באדם הנוהג ללא רישיון נהיגה כלל, אלא שרישיון הנהיגה שלו לא חודש בשל קנסות כספיים. אף שאין להקל ראש בכך, ברי כי החומרה הגלומה בה אינה גבוהה כבראשונה…..".

משרד עו"ד רותם גרשון  טיפל בעשרות תיקים בנושא של נהיגה ללא רישיון נהיגה, הצלחנו במקרים רבים להפחית משמעותית את רכיבי הענישה בעבירות אלו.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא תשלום התקשר  050-2266035

 

Share